حجت الاسلام والمسلمین سید محمود مرویان حسینی | بلاگ

حجت الاسلام والمسلمین سید محمود مرویان حسینی

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود حسینی، رئیس بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی امروز ۲۴ تیرماه در همایش سیره امام رضا(ع)؛ آموزه‌ها و کارکردها در سخنانی گفت: اینکه حضرت معصومه(ع) کریمه نام گرفته‌اند، چون در معارف اهل بیت(ع) کرامت یک مفهوم بنیادین است و حکمت دقیق و ظریفی دارد و شاید بتوان گفت بنای رفیع فرهنگ و معارف اسلامی بر این پایه استوار است.

وی افزود: پیامبر رسالت را با کرامت پیمود و از این فعل، مسیر هدایت را برای مردم باز کرد؛ قرآنی که کتاب هدایت است، کتاب کرامت و قول رسول کریم است و خداوند انسان‌ها را با کرامت وارد این عالم کرد که بخشی از این کرامت، تکوینی و بخشی هم اکتسابی و انتخابی و عقلانیت و بندگی و مسئولیت‌مداری و مسئولیت‌پذیری است.

حسینی بیان کرد: براین اساس، شالوده هدایت و تربیت، مفهوم کرامت است و اگر کریمه اهل بیت با واژه کرامت نام نهاده شده است، بی‌جهت نیست و در سایه‌سار کرامت آن بانوست که اولیاء و بزرگان و حوزه قم نشو و نمو گرفته و آثار و برکاتش سرتاسر عالم را در بر می‌گیرد و کرامت امام رضا(ع) است که ایشان را ولی نعمت معرفتی و مادی و معنوی قرار داده است.

وی تاکید کرد: مفهوم کرامت صرفا اخلاقی و فردی نیست، بلکه یک مفهوم اجتماعی و نظام‌ساز در شکل‌دهی نهادهای اجتماعی و ارتباطی است؛ اینکه امام رضا(ع) به عزت نفس و کرامت انسان‌ها اهتمام ویژه داشتند و در نهان به کمک فقرا می‌رفتند، برای همین مسئله است، لذا فرمودند کریم کسی است که قبل از آنکه از او درخواست شود، کرامت می‌کند یا در روایت دیگری بیان شده کسی که احساس کرامت و عزت نفس بکند، گذر از شهوات و نفسانیات برای او آسان خواهد شد، ولی کسی که برای خود احساس کرامت نداشته باشد، شر او به دیگران خواهد رسید.

رئیس بنیاد پژوهش‌های آستان قدس گفت: امام در کنار بردگان و فقرا می‌نشست و یک سفره می‌انداخت و در طول سه سالی که در مرو بودند، هرگز به کسی تندی و اهانت و جسارت نکردند؛ امام فرمودند که هیچ تکبر و رفتار جبارانه‌ای نیست، مگر به واسطه اینکه فرد در درونش احساس ذلت و خواری و خفت نموده است و برای جبران این خفت‌ها به رفتارهای متکبرانه و جبارانه رو می‌آورد، لذا شالوده بنای تربیت فرهنگی و اجتماعی بر سنگ بنیادین و زیرین کرامت استوار شده است.

وی افزود: امروز بیش از هر دوره دیگری نیازمند رفتارهای اجتماعی کریمانه هستیم و بیشتر آسیب‌های ما به خاطر کم‌توجهی به این عنصر مهم در نظام‌سازی کشور است و امیدواریم با توجه بیشتر به سیره اهل بیت(ع)، فرهنگ زندگی و زیست انسانی دنیای معاصر در گرو معارف اهل بیت فراهم آید.


موضوعات مرتبط: علوم قرآن و حدیث ، علوم قرآن ، وبلاگ علوم قرآن و حدیث
برچسب‌ها: حجت الاسلام والمسلمین سید محمود مرویان حسینی , سید محمود مرویان حسینی , دکتری علوم قرآن و حدیث , رشته علوم قرآن و حدیث , بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی

...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : سه شنبه 26 تير 1397 ساعت: 1:47