کتاب مجمع الزوائد هیثمی | بلاگ

کتاب مجمع الزوائد هیثمی

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

مجمع و منبع الفوائد یکى از مهم ترین منابع حدیثى اهل سنتاست که توسط ابوالحسن نورالدین على بن ابى بکر هیثمى شافعى (735ـ 807ق) تدوین و تصنیف شده است.

نویسنده کتاب که از راوى شناسان و حدیثشناسان تراز اول اهل سنتبه شمار مى رود، داراى مذهب شافعى و عقاید اشعرى بود و فقط در زمینه حدیثو ارزش گذارى احادیث موجود به تدوین و تالیف کتاب پرداخته است. او در این کتاب نیز مثل سایر کتابهایش احادیث معتبر و صحیح درباره شخصیت على بن ابى طالب(علیه السلام) در زمان پیامبر، و فضائل و مناقب آن حضرت واولاد طاهرینش را نقل کرده و از این جهت، مورد توجه دانشمندان و محققان شیعهقرار گرفته است. به ویژه اینکه احادیث مزبور را از لحاظ سند و اعتبار تاریخى ارزش گذارى کرده و بسیارى از آنها را تصحیح و تایید نموده است.

هیثمى کتاب خود را بر اساس موضوعات و مسائل گوناگون اسلامى، مجموعاً در چهلو سه عنوان کلى تنظیم و مرتب کرده است. این موضوعات، احادیث مربوط به مسائل مهم فقهى، اعتقادى، تاریخى، آداب و سنن، تفسیرقرآن، اخلاقو معرفت (تزکیه نفس)، طب، و علم شناسى دینى را شامل مى شود و هریک از موضوعات را با نام «کتاب» تدوین نموده است که در واقع چهلو سه کتاب را در بر دارد.

در ذیل هر کتاب ده ها بابآورده و در هر باباحادیثى را بیان کرده است. هیثمى در ذیل هر حدیثمنبع روایات ها را ذکر کرده است. و سپس اعتبار سند حدیثرا به نظر خودش بیان کرده است. در ضمنِ تضعیف یا تصحیح سند حدیثو ارزشگذارى رجالى آن، علت تخریج (اظهار نظر رجالى) خود را نیز ذکر کرده است، حتى در برخى موارد، اعتبار راوى در نزد دیگر صاحب نظران (پیشین) را نیز یاد آور شده است.

او در این کتاب هیچ سندى را ذکر نکرده تا در حد امکان بتواند از حجم آن بکاهد; زیرا اگر سندهاى احادیث را نیز نقل مى کرد شاید حجم کتاب به بیش از پنجاه مجلد افزایش مى یافت. او براى سهولت کار خود، سند احادیث رابه منابع مهم و معتبر ارجاع و اسناد داده است.
به دلیل اهمیت کتاب هیثمى، کارهاى فراوانى روى آن انجام شده و اکنون نیز در دانشگاه هاى ممالک اسلامى یکى از منابع مهم پایان نامه هابه شمار مى رود.

اهمیت کتاب هیثمى به ویژه براى علماى شیعهاین است که احادیث مربوط به عقاید و تاریخ خود را از آن استخراج کرده و در مقام احتجاج و استدلال از آنها بهرهمى جویند.

پی نوشت:

1ـ خیرالدین زرکلى، الأعلام، بیروت، دارالعلم للملایین، چ8، 1989م، ج4، ص266; ج2، ص169.
2ـ ابن عماد حنبلى، شذرات الذهب فى اخبار من ذهب، تحقیق الأرناؤوط، دمشق و بیروت، دار ابن کثیر، 1406ق، ج9، ص105.
3ـ ابن جوزى، المنتظم فى تاریخ الملوک و الأمم، تحقیق محمد و مصطفى عبد القادر عطا، بیروت، دارالکتب العلمیة، 1412ق، ج1، ص76 و ص100.
4ـ محمد صالحى شامى، سبل الهدى و الرشاد فى سیرة خیر العباد، تحقیق عادل احمد عبدالموجود و على محمد معوّض، بیروت، دارالکتب العلمیة، 1414ق.
5ـ على بن ابى بکر هیثمى، مجمع الزوائد و منبع الفوائد، بیروت، دارالکتب العلمیة، 1408ق.
6ـ همان، بیروت، دارالفکر، 1412ق.


موضوعات مرتبط: علوم قرآن و حدیث ، وبلاگ علوم قرآن و حدیث ، حدیث
برچسب‌ها: کتاب مجمع الزوائد هیثمی , کتاب , مجمع الزوائد هیثمی , علم رجال , آزمون دکتری علوم قرآن و حدیث

...
نویسنده : بازدید : 14 تاريخ : چهارشنبه 23 اسفند 1396 ساعت: 21:02