ارشاد العقل السلیم الی مزایا الکتاب الکریم | بلاگ

ارشاد العقل السلیم الی مزایا الکتاب الکریم

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

تفسیر ابو السعود ()

ابوالسعود محمد بن محمد بن مصطفی عمادی (متوفای 982) از علمای ترک نژاد و از ملازمان سلطان سلیمان قانونی - خلیفه عثمانی - است. او منصب قضاوت را به دست گرفت و در سال 952 مفتی دیار خود گشت. ابو السعود فردی تیز هوش، پر حافظه، سریع الانتقال و مسلط بر نوشتن به زبانهای عربی، فارسی و ترکی بود و همین تسلط وی به زبانهای مختلف به وی امکان داد تا نسبت به بسیاری از آثار و کتب اطلاع حاصل نماید.

وی ابتدا تفاسیر کشاف و بیضاوی را تدریس می نمود و به آنها علاقه وافر داشت و بر همین اساس تفسیر خود را به همان سبک و روش با مختصر تغییری نگاشت. به هر حال، تفسیر وی از بهترین تفاسیر در زمینه نکات ادبی و بلاغی و در نهایت زیبایی سبک و حسن بیان است و به همین علت در بین اهل علم شهرت زیادی یافت و بسیاری از علما آن را از بهترین تفاسیر دانستند.

کسی که به مطالعه این تفسیر می پردازد در آن، لطایف و نکات و دقایق و اشارات زیادی می یابد. میانه رو، و از اطناب مملّ و ایجاز مخل اجتناب جسته است.

از ویژگیهای این تفسیر این است که از ذکر اسرائیلیات پرهیز نموده است؛ اگر هم از آنها یادی می کند به ضعف و سستی آنها اشاره می نماید و منشأ بطلان آن را بیان می کند؛ همان طور که در داستان هاروت و ماروت این گونه عمل کرده و افسانه های اسرائیلی را در این داستان، تکذیب کرده است و از این رو، در این خصوص رساله مخصوصی نگاشته و جهات ضعف آن را بر شمرده است؛ و در عین حال نتوانسته کاملا خود را از چنگال اسرائیلیات برهاند؛ مثلا در داستان داوود و اوریا، خرافاتی را که در این مورد حکایت شده است نقل می نماید. او گمان می کند که در شریعت داوود آن کار جایز بود(795) و بدین ترتیب بدون هیچ دلیلی آن را توجیه می کند. وی اشعری مسلک بود و آیات را در سایه همان مکتب تفسیر می کرد.


موضوعات مرتبط: تفسیر
برچسب‌ها: ارشاد العقل السلیم الی مزایا الکتاب الکریم , تفسیر , ابو السعود , تفسیر قرآن...
نویسنده : بازدید : 7 تاريخ : چهارشنبه 20 دی 1396 ساعت: 23:57