نصر بن قابوس | بلاگ

نصر بن قابوس

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

نصر بن

از اصحاب حضرت امام صادق و امام کاظم و امام رضا (امامان 6 و 7 و 8) علیهم السلام، راوی و فقیه موثق شیعه. البته شیخ مفید او را صحابه خاص امام هفتم علیه السلام می داند.

از قبیله «لخمی» و اهل کوفه بود. ممکن بود نامش در بعضی کتابها به گونه "نضر" هم آمده باشد که ظاهراً صحیح نیست.

جایگاه نصر بن قابوس

او را بسیار جلیل القدر، متقی، خیر، فاضل و عالم و اهل زهد و ورع می دانند، روايت مى‌كند از حضرت امام صادق و امام کاظم، موسى بن جعفر و حضرت امام رضا عليهم‌السلام و صاحب منزلت است نزد ايشان.

شيخ طوسى فرموده كه وكيل حضرت صادق عليه السلام بود مدت بيست سال و دانسته نشد كه او وكيل آن حضرت است و او مردى خيّر و فاضل بود[۱] و شيخ مفيد در (ارشاد) او را از خاصه و ثقات حضرت امام موسى عليه السلام شمرده و او را از اهل علم و ورع و فقه از شيعه آن حضرت گفته و روايت كرده از او نص بر حضرت رضا عليه السلام را. [۲]

روایتی از نصر بن قابوس

شيخ كشى از او روايت كرده كه گفت: بودم در منزل حضرت ابوالحسن موسى عليه السلام پس گرفت آن حضرت دست مرا و آورد مرا بر در اطاقى از خانه پس در را گشود ديدم پسرش على عليه السلام را و در دستش كتابى است كه در آن نظر مى‌كند پس فرمود به من: اى نصر! مى‌شناسى اين را؟ گفتم: آرى، اين پسر تو است. فرمود: اى نصر! مى‌دانى چيست اين كتابى كه در آن نظر مى‌كند؟ گفتم: نه، فرمود: اين جفرى است كه نظر نمى‌كند در آن مگر پيغمبر يا وصى پيغمبر.

راوى گويد: كه براى نصر شك و ريب حاصل نشد در باب امامت تا آمد او را خبر وفات حضرت ابوالحسن عليه السلام و نيز روايت كرده از نصر مذكور كه وقتى خدمت حضرت امام موسى عليه السلام عرض كرد كه من از پدرت پرسيدم از امام بعد از او، آن جناب شما را تعيين كرد، پس زمانى كه آن حضرت رحلت فرمود، مردم به يمين و شمال رفتند و من و اصحابم امامت را در تو گفتم پس خبر ده مرا كه امام بعد از تو در اولاد تو كدام است؟ فرمود: پسرم على عليه السلام.[۳]

پانویس

الغيبة، شيخ طوسى، ص210.
ارشاد شيخ مفيد، 2/251.
رجال كشى، 2/747.

منابع
حاج شیخ عباس قمی، منتهی الآمال، قسمت دوم، باب یازدهم: در تاريخ حضرت رضا عليه السلام.
نصر بن قابوس (نَصرِ بن قابوس)، دايرة المعارف طهور


موضوعات مرتبط: علوم قرآن و حدیث ، حدیث
برچسب‌ها: نصر بن قابوس , قاموس الرجال , علم رجال , امام صادق , امام کاظم ...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : جمعه 8 دی 1396 ساعت: 14:16